Bořeň

Kdo to neví (protože já to taky nevěděl), tak Bořeň je kopec u Bíliny. A ne tak ledajakej kopec, ale kopec tvořenej po celym svym obvodě skálou. Takže ráj lezců a Průvodce o něm mluví jako o celostátně významný lezecký oblasti. Z Bíliny jsem zatim znal jenom bikrosku (ale tyhle časy jsou už bohudík nějak za mnou), takže jsem vyrazil rozšířit si obzory.
V pátek odpo vyrážíme ve složení já, Andy, Karin, Herby, Cipis a Míša dvěma autama. Hodina zpoždění nic neznamená a už jedem. Cesta krásnou krajinou severočeských elektráren a dolů, trocha bloudění a parkujeme pod kopcemu chaty. Na louce pod kopcem stavíme stan a Cipis s Míšou svojí kremroli (kremrole = stan pro jednoho menšího hobita). Kousek od nás kempujou místní výrostci. Zatim se chovaj slušně a nedávaj nám tušit, co se z nich postupně vyklube. Fotíme společný fota, a pak se jdem projít na kopec.

$$OBR339462$$

$$OBR339463$$

Výprava je to celkem zajímavá a je vidět, že najít zejtra tu správnou skálu nebude sranda. Večer jdem na dřevo, baštíme a začínáme popíjet plechovkáče. Večer se rozvíjí poklidně a vesele. Ale výrostci vedle jsou čim dál hlučnější a vrcholí to, když se jeden boreček (asi nějakej bílinskej kápo) jde exhibovat k nám k ohni. Důvod je jasnej – oni maj u vohně gay party asi 10 kluků na jednu holku, my jsme 3 na 3. Takže dement je fakt vtíravej, několikrát ho vyhodíme a několikrát se vrací a nakonec už jdem spát, tak teda jde pryč. Nocí jsou slyšet výkřiky „Spartaaa spartaaa“ a za chvíli i zvuk startujícího auta. Modlíme se, aby nám vožralí dementi nenajeli do stanu, ale všechno dobře dopadá a my se dožíváme rána.

$$OBR339493$$

$$OBR339464$$

Sunshine, snídaně, hygiena, já jdu pro auto a vezu ho na louku. Do auta schováváme před dementama věci a jdem na skály. Jenže skály nezačínej hned na úpatí kopce a my to tu neznáme. Výsledkem je asi hodinová výprava, kdy se prodíráme džunglí a hledáme něco k lezení. Jednou je kopec tak prudkej, že navazujeme lano kolem stromu a slejzáme pomocí lana.

$$OBR339465$$

$$OBR339466$$

$$OBR339467$$

Nakonec něco najdeme a jdem lízt. Později podle průvodce zjišťujeme, že jsme obešli celou Bořeň dokola. Jsme teda někde na severozápadní straně a myslim, že se to jmenuje Andělská stěna. Nacházíme si tu dvě cesty asi za 4 a Cipis (jak jinak) je obě vytahuje a my se na nich postupně střídáme. Povrch je jinej, než na jakej jsem zatim zvyklej, ostatní tvrdí, že do víc klouže, ale mě to tam baví a přijde mi, že držej i menší chyty. Muj problém ale je, že stěna má 30 metrů, což už je na mě dost a nahoře se dostavuje strach, takže se leze hůř. Ale jsem nahoře a poslední metříky jsou na sluníčku a je to super pocit. Druhá cesta je hned vedle první a je podobná, jen nahoře je malej převis, ale dá se dobře a tak mi taky dělá radost. Někde kolem půlky cesty chytám malej spoďák a vytrhávám ze stěny tak 20 cm placák. Leknu se jako svině, že ani nestačim varovat ostatní pode mnou. Naštěstí se nikomu nic nestalo a kámen letěl mimo. Obě cesty jsme si, myslim, dali všichni, tak jdem spokojený na oběd.

$$OBR339468$$

$$OBR339469$$

$$OBR339470$$

Vaříme si nějaký dobroty a v kempu už nás čeká Šwejk s Míšou. Je celej nervózní a nadrženej lízt a furt kolem nás poskakuje, abysme šli už zas na skálu. Takže vyráží jen Šwejk s Cipisem a Andy na nějakou větší stěnu. Stěny jdou vidět od stanu a má to tak 60 metrů, takže nic pro mě a navíc potřebujou obě lana, takže víc lidí by se tam nevlezlo. Andy si bere helmu a k sedáku i prsák a vypadá jako těžkej profík.

$$OBR339471$$

Ostatní je sledujem od stanů a trošku se sekli a lezou něco asi o 50 metrů vedle. Je to menší, ale prej asi 6, takže docela výkon, pak se teda lemry přiznali, že cestu pěkně vochcávali, ale co. Já s Herbym a Karin pak vyrážíme za nima a jdem ještě zalízt do takovýho amfíku, kde je celkem dost cest. Dáváme zase nějaký dvě čtyrky asi. Jedna byla taková spára (no spíš trhlina, do který se schoval celej člověk – dokonce i Šwejk), fakt pěkná, ale už mam nějakej strach a i když jsem jí vylez, moc jsem si to neužil.

$$OBR339472$$

$$OBR339473$$

$$OBR339474$$

Nakonec nás ještě vyhání déšť a my mastíme po šikmý skále ke stanu. Děláme si zas nějaký dobroty jako buřty a brambory v ohni a pořádáme nový zásoby pivečka. Připojujou se k nám ještě nějaký tři plzeňáci, co kempujou vedle a dávají k dobru PETku. Aspoň je nás víc a dementi už si k nám netroufnou. Docela dlouho kecáme se Šwejkem a s Herbym a nakonec jdem taky do hajan.

$$OBR339475$$

A je tu neděle a v neděli se nic nedělá. To ale neplatí pro nás a po snídani hurá zas na skálu. Dneska si Šwejk vymodlil takovou věžičku někde uprostřed stěn. Ďáblova kazatelna se to jmenuje. Sápeme se tam a mě z toho neni dobře. Věžička má asi 6 metrů, což by byla sranda, kdyby ale nebyla uprostřed stěny. Takže pod věžičkou sráz jako kráva a ze mě a Herbyho se stávaj diváci. Cipis to napřed zkouší přímo z vnější strany, je to asi 6 neo 7 a nejde to, takže nacházíme asi pětku pohraně a jde tamtudy. Nahoru se pak za nim sápe Šwejk. Zůstávaj na hoře a odtamtuď jistí dvě lana na dvě strany věžičky. Holky neznaj strach a dávaj si to každá z jedný strany. Obě se pěkně zapotí a taky si pěkně zanadávaj a nakonec jsou nahoře. Jenže jsme se tu mrcasili pěkně dlouho a už je skoro čas jít do hospody, kde máme sraz s Míšou a Míšou.

$$OBR339476$$

$$OBR339477$$

$$OBR339478$$

$$OBR339479$$

$$OBR339480$$

$$OBR339481$$

$$OBR339482$$

$$OBR339483$$

$$OBR339484$$

$$OBR339485$$

$$OBR339486$$

Ale vedle věžičky jsou ještě cesty na stěně, většinou podél spáry. Tak Cipis natáh jednu z nich asi do půlky a já si to dávám a pak Karin a Andy. Šwejk ještě natahuje nějakou cestu vedle, ale skáče z jedný cesty na druhou, jak se mu líbí, takže za chvilku je celá skála pěkěn sešněrovaná, Šwejk je 15 metrů nad zamí a skoro nemá lano.

$$OBR339487$$

$$OBR339488$$

$$OBR339489$$

$$OBR339490$$

$$OBR339491$$

Čas nás tlačí, takže mastíme do hospody. Baštíme a popíjíme a kujeme plány na další víkendy a výpravy, protože tohle byla veliká pohoda a skvělej víkend. No a pak už jenom zabalit a rozfrčet se domů.

$$OBR339492$$

Reklamy

9 thoughts on “Bořeň

  1. Pěkné u nás na severuto vypadá pěkně. Mne napadlo … co když potřebuješ při výlezu si „dojít s pískem“ ?? A sakra ! Jen pověsit a zařvat na toho pod tebou:“ Chytééééj!!“??? :)~

  2. frank: jo letos jsem poslal všechny svoje závodní ambice do hájekrušňák: zatim jsem nevylez víc než 30 m cestu, tak to neřešim .. prostě nesmíš moc pít před cestou, až pak dole

  3. Ekonomika.iHNed.czŠkoda Electric dodá do Běloruska motory za 200 milionů korun. Takže tě vyslali do Šanghaje a teď je na řade Minsk? 🙂 Samá exotika !!

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s